АСОЦИЈАЦИЈА И ФУНКЦИЈА
АСОЦИЈАЦИЈА И ФУНКЦИЈА
Самостална изложба Маријане Поповић и Милене Марковић, изабрана жирирањем на конкурсу Галерије Степениште за 2013. годину, биће отворена у четвртак, 4. априла у 19.00, у Галерији Општине Врачар, на адреси Његошева 77, у Београду.
Серија радова којима Маријана Поповић мапира друштвену и културну историју модерног доба, представља заправо низ иновативно изведених мозаика. Уместо керамичких и камених плочица, Маријана је слику градила помоћу шрафова и типлова у различитим (оригиналним) бојама. На двадесетак мозаичких инсталација, којима је дата функција савремене иконе, представљени су мотиви који асоцирају на одређене личности из света уметности и науке, које су према мишљењу ауторке дале упечатљив допринос нашој цивилизацији. Ту су наочаре Ендија Ворхола (на слици изнад), за које је ауторка награђена на прошлогодишњем Belgrade Design Week-u), препознатљиви бркови Салвадора Далија, Рубикова коцка, гавран Едгара Алан Поа, мотиви музичара Морисона, Хендрикса итд. Попут злата на сјајним византијским мозаицима, металне главе шрафова, које најчешће остају невидљива подршка разним конструкцијама, предметима и инсталацијама, постају градитељи форме и блистају под галеријским рефлекторима величајући успомену на славне ствараоце, и њихова дела која у свакодневном животу често нису у фокусу наше пажње, а која су уткана у суштину модерног живота савременог друштва и човека у њему.
Колико уметност може допринети укупном квалитету нашег живота, покушаће да прикаже дизајнерка намештаја Милена Марковић, која ће на изложби у Галерији Општине Врачар представити колекцију под називом Sculptural Functional Design. Поред бренда Dinamic Cahir, ту су и столови, лампе, којима је ауторка покушала да обједини удобност, функционалност и естетски концепт којим одише дизајн-студио РМД чији је и оснивач заједно са оцем Радетом Марковиће, вајарем. Њен рад препознаје се по употреби дрвета и метала, иновативним спојевима равних и облих површина, маштовитим инверзијама.
Изложба ће бити отворена до 17. априла, сваког радног дана од 9.00 до 17.00 часова.
Из каталога...
Простор Галерије општине Врачар током једне недеље априла 2013. године који Маријана Поповић означава концептуалним и оперативним особеностима, тзв. уметничког размишљања.
Означено поље продире у наизглед несводљиви простор текста извођачких уметности... Баш ту се лако и једноставно Маријана игра са доминантним мејнстрим маниром понављања и цитата. Шшшш... нећемо је узнемиравати.
Седне.
Поред Милене.
Дисперзивни, фрагментовани објекти хладних изражајних тонова!
Ту су негде... осећа... појмови плурализма и хетерогености, феномени појединачних и издвојених појава, избора и говора... они са којима се, изгледа озбиљно суочила у деведесетим годинама прошлог века.
Реди-мејд уметничког мишљења... замисао испред реализације/презентације производа/објекта/видљивог и тактилног артефакта, који није одстрањен из или од овога света, већ у јасној и блиској вези са концептом, материјализацијом идеје која увек претходи у првом чину.
У другом чину је сав компонован, дизајниран, комбинован, нешто му је додато, нешто одузето... укрштено, прекрштено, означено, кривотворено... он зна и ,,свесно“ преузима различита и вануметничка знања, а ипак непрестано се осврће и обраћа првобитном контексту...
Док у следећем, добија сопствени уметнички израз. Он је насилно означени простор, код и икона. Излази из уметности и изводи/представља/заступа самог себе...преводи самог себе у интегралну и нераздвојну целину, уписује се у поље уметности, у значење самог дела, односно себе самог... А, да! И аутор га потписује, несхватајући да га је производ већ напустио и самостално живи у некој другој или трећој по реду стварности...
- Седите, драга. Попићемо кафу, зар не? Ево, овде поред Милене...
- Кажете: Утицајан је и активно живи. Могло би се рећи да значи и зрачи у пуном смислу те речи...у научном, друштвеном, уметничком животу... да, да и свакако... у политичком. Спектакуларно!
мр Весна Богуновић, теоретичарка уметности и медија
Маријана Поповић
Рођена је у Београду 1977. Године. Учествовала је на великом броју групних изложби, уметничких пројетака у земљи и иностранству. Чланица је Удружења ликовних уметника Србије (УЛУС) и организаторка радионица Иновативне мозаичке форме у оквиру Дечјег културног центра Мајдан.
Важније групне изложбе: X Међународна изложба Жене сликари Мајданпек; Међународна изложба у Вајб галери у Лонднону (Vibe Gallery London); УЛУС Пролећна изложба 2012., Уметнички павиљон Цвијета Зузорић; Арт Маркет – 12 соба 30 уметника, Кућа Краља Петра II; Београдка недеља дизајна, Арт Маркет – 12 соба 12 уметника, Кућа Краља Петра II; Годишња изложба вајара Србије УЛУС, Уметнички павиљон Цвијета Зузорић; Изложба малог формата, Културни центар Шабац; 40. Светска галерија цртежа, Остен, Скопље; Жене и активизам (Women Art And Activism), Крагујевац; Међународна изложба Град музеј железнице, Лапово; Међународна изложба Уметност у минијатури, Мајданпек; Арт Бејз фестивал, (Art Base Festival); Јесењи ликовни салон, Културни центар Алексинац; Арт галерија Палански Инспирација Плави јахач; Изложба минијатуре, Галерија Траг; Скар фестивал (SCAR festival – Serbian Contemporary Artists Reveal); Мини арт сцена, галерија Сингидуним; Ликовни салон 30x30, Културни центар Зрењанин; Мозаик малог формата, Центар за културни развитак; Изложба новопримљених чланова УЛУС-а; Међународна изложба Хајл Кунст (Hail Kunst); Изложба скулптура 12+, галерија Маржик Краљево; Моја изложба – моји пријатељи, галерија Културни центар Мајданпек; Изложба скулптура 12+, Легат Милића од Мачве, Крушевац; Арт Маркет – 12 соба 10 уметника – Кућа Краља Петра II; УЛУС, Пролећна изложба 2013., Уметнички павиљон Цвијета Зузорић; XI Међународна изложба Жене сликари, Културни центар Мајданпек; Изложба скулптура 12+, Центар за културу Параћин.
Самосталне изложбе: Изложба цртежа Одмотавање, Галерија Културног центра Крушевац; Изложба зидних скулптура Игра Асоцијација, Културни центар Алексинац; Изложба цртежа Неуроџез за Милка Валента, Културни центар Параћин; Изложба цртежа Изоморфизам и ја, Културни центар Апатин.
Награде: Награда за Дизајн у оквиру пројекта 100% Србија будућности на Београдској недељи дизајна 2012., (100% Future Serbia na Belgrade Design Week 2012); Специјална награда за цртеж на 6. Међународној изложби, Град музеј железнице, Лапово; откуп на Добротворном сајму ЦФАБ-а у Лондону (CFAB – Children and Families Across Borders, Spring Fair London).
Учешће у пројектима и колонијама: Ноћ отворених атељеа; ЦФАБ Пролећни сајам, Лондон (CFAB Spring Fair London); Арт Бејз фестивал (Art Base Festival) – Радионица иновативних мозаичних форми.
Милена Марковић
Рођена је 1986. године у Београду.
Дипломирала је на Академији лепих уметности (АЛУ) у Београду, на одсеку за архитектуру ентеријера и дизајн намештаја 2008. године. Радила је као асистенткиња-сарадница на Академији лепих уметности (АЛУ) 2009/2010. Излагала је и учествовала на манифестацији Београдска недеља дизајна (Belgrade Design Week) у оквиру Гост проџекта (Ghost Project) 2009. Учествовала је на више конкурса у области дизајна и архитектуре од којих је и Рест вуд дизајн (Rest Wood Design) – позивни конкурс за одабране студенте са факултета уметности, архитектуре и дизајна, у организацији фирме Таркет. Добитница је награде за најбоље иновативно решење 2010. Реализовала је велики број пројеката као архитекта ентеријера и дизајнер намештаја радећи у предузећу Архипро у Београду 2008-2012.
Основала је заједно са оцем вајаром Радетом Марковићем радионицу дизајна и уметности РМД – Ремикс Дизајн (RMD – Remix Design) 2012. Излагала је на Дабл трек – десетом интернационалном такмичењу у дизајну, Италија (Double Track - Tenth internacional design competition) у организацији Централно-европске иницијативе (CEI – Central Europe Iniciative) 2012.
Повремено ради и као графичка дизајнерка.
Чланица је Удружења ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Србије (УЛУПУДС) од 2013.